Psychoterapeuta – jak rozpoznać najlepszego?

Decyzja o skorzystaniu z pomocy psychoterapeuty wcale nie jest prosta. Dla wielu kojarzy się ona wyłącznie z przyznaniem się do porażki. Jeżeli jednak tak będziemy podchodzili do psychoterapii, może ona nie zadziałać. Psychoterapia jest czynnością, procesem, dzięki któremu lepiej poznamy siebie i osiągniemy cele, które przed sobą stawiamy. Jest drogą do rozwoju i tak powinniśmy ją rozpatrywać. Jednak, aby była skuteczna, koniecznie musi ona być przeprowadzana przez dobrego specjalistę.

Psychoterapeuta to osoba, która posiada odpowiednie kwalifikacje do tego, aby Ci pomóc w rozwiązaniu problemu. Oczywiście nie zrobi tego za Ciebie, dlatego konieczna jest współpraca i twoje dobre chęci. Jak rozpoznać, czy trafiłeś na odpowiedniego psychoterapeutę? Przede wszystkim ważne jest to, jak czujesz się w jego towarzystwie. Jeżeli czujesz się rozluźniony i nie myślisz tylko o tym, aby wyjść z gabinetu, to już można się spodziewać, że jesteś u odpowiedniej osoby. Ponadto, oczywiście powinien on posiadać pewne dokumenty oraz certyfikaty i dyplomy, które powinny zapewnić nas, że jest to osoba, która zna się na rzeczy. Psychoterapeuta nie może być też ponurym człowiekiem – musi być pogodny.

Dobry psychoterapeuta nie robi wielu rzeczy i o tym również musisz pamiętać. Po pierwsze nie zawyża stawek, które panują w konkretnym mieście czy regionie. Jeżeli jest wybitnie drogi, istnieje możliwość, że nastawiony jest wyłącznie na zarabianie pieniędzy, a nie na faktyczna pomoc. Oczywiście można to połączyć, ale dlaczego Ty masz przepłacać? Ponadto, dobry psychoterapeuta, któremu warto zaufać to taki, który nie stwarza u Ciebie poczucia winy. Taki, który nie przekonuje Cię do swoich racji, do swoich przekonań politycznych czy religijnych.

Psychoterapeuta kielczyk.pl/zespol-psychoterapeuta-warszawa nie powinien również proponować Ci żadnych kontaktów poza terapią. Ze swoim psychoterapeutą nie powinniśmy się zaprzyjaźnić, nie możemy umawiać się z nim poza gabinetem, nie możemy nawiązywać żadnych relacji czy to osobistych czy zawodowych, ponieważ terapia przestanie być skuteczna. Koniecznie o tym pamiętajmy!